Mačka a toxoplazmóza

Mačka a toxoplazmóza

Tento článok som sa rozhodla uverejniť na svojich stránkach, nakoľko diskusie a mýty ohľadne mačky, gravidity a toxoplazmózy sú nekončiace a u každého z nás sa objaví príbuzný, či kamarát, či kolega, či známy, ktorý vyloví zaručene overené správy o tom, ako mačka zapríčinila potrat alebo narodenie poškodeného dieťaťa...

Toxoplazmóza je ochorenie, ktoré sa prenáša zo zvierat na človeka a je spôsobené parazitom Toxoplasma gondii. Tento parazit bežne napáda stavovce, najčastejšie vtáky a hlodavce, ale konečným hostiteľom, kde parazit nadobúda schopnosť množiť sa je črevná sliznica mačkovitých šeliem.

Mačka sa môže nakaziť konzumáciou infikovaného vtáka, hlodavca, prípadne iného surového NEPREMRAZENÉHO mäsa, preto šanca že vás nakazí váš domácí miláčik je veľmi malá. Ak už aj dôjde k infekcii, spóry vylučuje mačka len raz za život v priebehu zhruba 10 dní, po tomto čase prestáva byť mačka infekčná, vytvorí si protilátky a ani pri prípadnom ďalšom nakazení už vajíčka Toxoplazmy nevylučuje. Taktiež aby sa stali nebezpečné pre človeka potrebujú na svoje dozretie minimálne 24-hodinový pobyt na vzduchu.

Nákaza človeka toxoplazmózou je možná viacerými spôsobmi:

-konzumáciou surového alebo nedostatočne tepelne upraveného infikovaného mäsa (hovädzie a jahňacie, tatárske bifteky, steaky)

-konzumáciou zle očistenej zeleniny (najčastejšie z domácich záhradiek, kde sa výkaly mačiek dostávajú do pôdy)

-konzumáciou infikovaných vajec a nepasterizovaného mlieka

-kontaktom s infikovanými mačacími výkalmi holými rukami a následnou nedostatočnou hygienou. Narovinu napísané - konzumáciou infikovaných mačacích výkalov, v praxi je to tak. smiley Dozreté vajíčko z výkalu sa musí dostať do tráviaceho traktu človeka.

V žiadnom prípade nie je nutné sa micinky zbavovať, prípadne počúvať rady typu "Nehladkaj ju, nemaznaj sa s ňou“. Žiadna štúdia doteraz nepreukázala prenos toxoplazmózy samotným kontaktom s mačkou, no ak si chcete byť 100% istá stačí dodržiavať pár zásad:

-Ak máte bytovú mačku, nekŕmte ju NEPREMRAZENÝM surovým mäsom. Pokiaľ jej potravu tvorí priemyselná strava (granule, konzervy), varené mäso, premrazené surové mäso, má prakticky nulovú šancu, že sa infikuje toxoplazmózou.

-Mačací záchodík čistite aspoň raz za 12 hodín, aby ste nedali šancu vajíčkam Toxoplazmy dozrieť a stať sa infekčnými.

-Pokiaľ vlastníte mačku, ktorá má voľný výbeh von a neviete ustrážiť, či si neuloví myšku alebo vtáka, rozhodne zvýšte hygienu a častejšie dezinfikujte miesta v kuchyni, kde má mačka voľný prístup (stôl, linka, atď.), najlepšie, ak jej to obmedzíte úplne.

Takýmito opatreniami si môžete byť istá, že ste spravili maximum pre to, aby ste sa toxoplazmóze vyhli. A ak máte ešte stále pochybnosti, môžete chlpáčika odniesť k veterinárovi a po jednom odbere krvi budete vedieť, či je vaša mačka akútne infekčná alebo nie.

TOPlist